250
ACT TRACK LEAGUE
RESULTS
April 2003

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome
Contact: Neil Orrell (Orrell Cycles), 395 Hollinwood Avenue,
New Moston, Manchester. M40 0JQ.
Day Tel: 0161-681-1517
Evening Tel: 0161-684-8854

28th April 2003

EVENT 1     Youth 8 Lap handicap.-      Nathan Burke (Eastlands Velo).
EVENT 2 Senior 12 Lap Scratch
Group 1.- James Cruickshank (Sport City Velo).
Group 2.- Steven Burke (Sport City Velo).
Group 3.- Tom Murray (Batley CC).
EVENT 3 Youth 12 Lap Handicap Points Race.- Sophie Gore (Horwich CC).
EVENT 4 Senior 12 Lap Courses des Primes
Group 1.- Josh Hargreaves (Eastlands Velo).
Group 2.- John Kent (Birkenhead NECC).
Group 3.- Tom Murray.
EVENT 5 Invitation 200 Metres Team Pursuit.- Team 'A'
(John Leach, Adrian Smith, Roy Aitken, Bob Duckworth).
EVENT 6 Youth 6 Lap Keirin
Heat 1.- Katie Fearnehough (Eastlands Velo).
Heat 2.- Kieran Yates (Eastlands Velo).
EVENT 7 Senior Devil take the Hindmost
Group 1.- James Cruickshank.
Group 2.- Garry Brown (Weaver Valley RC).
Group 3.- Tom Murray.
EVENT 8 Youth Italian Pursuit.- Team 'B'
(Simon Coley, Lee Skade, Kieran Yates, Jake Bryan).
EVENT 9 Senior Points Races
Group 1. (20 Lpas).- Josh Hargreaves.
Group 2. (30 Laps).- John Kent.
Group 3. (50 Laps).- Tom Murray.

 

This was the last track league of the present series, the next track league meeting will be on the 1st September 2003.

A.C.T. TRACK LEAGUE
EASTER MONDAY
TRACK MEETING
Monday 21st April 2003

Results (currently unavailable)

14th April 2003

EVENT 1 YOUTH 8 LAP H/CAP
1 Lee Skade Eastlands Velo
2 Kieran Yates Eastlands Velo
3 Alex Dowdy Eastlands Velo
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 1
1 Evelyn Kenyon Y Schlapp
2 Rusine Airstone VC St Raphael
3 James Cruikshank Sport City
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 2
1 Steven Burke Sport City
2 Adrian Smith Bury Clarion
3 Robert Dacey Weaver Valley
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 3
1 Ben Swift Sheffield Ph
2 Andrew NightingaleJames Hay RT
3 Mark McNally Liverpool Century
EVENT 3 YOUTH 12 LAP H/CAP POINTS
1 Alex Dowdy Eastlands Velo
2 Sophie Gore Horwich CC
3 Kieran Yates Eastlands Velo
EVENT 4 SENIOR DEVIL Group 1
1 Tom Diggle Southport RC
2 Lewis Hart Sport City
3 Dan Wolfenden T Manchester
EVENT 4 SENIOR DEVIL Group 2
1 Adrian Smith Bury Clarion
2 Gary Brown Weaver Valley
3 Roy Aitken Cheshire AC
EVENT 4 SENIOR DEVIL Group 3
1 Thomas Murray Batley CC
2 Ben Swift Sheffield Ph
3 Matthew Wood Scunthorpe Poly
EVENT 5 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 1
1 Katie Fernehough Eastlands Velo
2 Simon Winston Eastlands Velo
3 Sophie Gore Horwich CC
EVENT 5 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 2
1 Kieran Yates Eastlands Velo
2 Alex Dowdy Eastlands Velo
3 Lee Skade Eastlands Velo
EVENT 6 2000 METERS TEAM PURSUIT
Home Straight Time 2.31.64 Back Straight Time 2.37.30
Matthew Winston Ian Murray
Tom Murray Peter Williams
Jason Kenny Ben Swift
Mark McNally Paul West
EVENT 7 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 1
l.5ptsJames Cruikshank Sport City
1.5 Lewis Hart Sport City
1.5 Tom Diggle Southport AC
1.5 Rusine Airstone VC St Raphael
1 John McEvoy Liverpool Century
1 Bob Duckworth Bury Clarion
0.5 Joss Bentley Liverpool Century
EVENT 7 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 2
2.52ptsSteven Burke Sport City
1.5 Robert Decey Weaver Valley
1 Philip Todd Drighlington BC
1 Gary Brown Weaver Valley
0.5 Craig Drake ABC Centerville
0.5 Adrian Smith Bury Clarion
0.5 Roy Aitken Cheshire AC
0.5 Albert Zwolinsky Y Schlapp
0.5 David Todd Drighlington BC
EVENT 7 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 3
2.5ptsPeter Williams Ellan Vanin
1.5 Thomas Murray Batley CC
1 Mark McNally Liverpool Century
1 Ben Swift Sheffield Ph
1 Nick Smith Nova CC
0.5 Jason Kenny Sport City
0.5 Ian Ashworth PM
0.5 John Leach Kent Valley
0.5 Robbie Duncan Manchester Whls
EVENT 8 YOUTH UNKNOWN DISTANCE
1 Kieran Yates Eastlands Velo
2 Lee Skade Eastlands Velo
3 Simon Winston Eastlands Velo
EVENT 9 SENIOR 1 KILOMETER Group 1
1 Josh Hargreaves Eastlands Velo
2 James Cruikshank Sport City
3 Lewis Hart Sport City
EVENT 9 SENIOR 1 KILOMETER Group 2
1 Steven burke Sport City
2 Philip Todd Drighlington BC
3 Scott Skade Sport City
EVENT 9 SENIOR 1 KILOMETER Group 3
1 Peter Williams Ellan Vanin
2 Jason Kenny Sport City
3 Matthew Winston James Hay RT
EVENT 10 YOUTH ITALIAN PURSUIT
Home Straight Time 1.27.00 Back Straight Time 1.25.22
Simon Winston Sophie Gore
Katie Fernehough Simon Coley
Nathan Burke Alex Dowdy
Lee Skade Kieran Yates
EVENT 11 SENIOR 20 LAP POINTS Group 1
1 Tom Diggle Southport RC
2 Laurie Rissbrook PM
3 James Cruikshank Sport City
EVENT 11 SENIOR 30 LAP POINTS Group 2
1 Steven Burke Sport City
2 Gary Brown Weaver Valley
3 Craig Drake ABC Centreville
EVENT 11 SENIOR 50 LAP POINTS Group 3
1 Ben Swift Sheffield Ph
2 Peter Williams Ellan Vanin
3 Thomas Murray Batley CC

7th April 2003

EVENT 1 YOUTH 8 LAP H/CAP
1 Josh Hargreaves Eastlands Velo
2 Katie Fernehough Eastlands Velo
3 Simon Winston Eastlands Velo
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 1
1 Christian Lyte Eastlands Velo
2 Joss Bentley Liverpool Century
3 James Cruikshank Sport City
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 2
1 Steven Burke Sport City
2 Mark McNally Liverpool Century
3 Daniel Fernehough Sport City
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 3
1 Ben Swift Sheffield Ph
2 Matthew Wood Scunthorpe Poly
3 Jason Kenny Sport City
EVENT 3 YOUTH 12 LAP H/CAP POINTS
1 Josh Hargreaves Eastlands Velo
2 Lee Skade Eastlands Velo
3 Alex Dowdy Eastlands Velo
EVENT 4 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 1
2ptsChristian Lyte Eastlands Velo
1.5 Tom Diggle Southport RC
1.5 Evelyn Kenyon Y Schlapp
1 James Cruikshank Sport City
1 Eddy Taylor SG Bollington
1 Lewis Hart Sport City
0.5 Joss Bentley Liverpool Century
EVENT 4 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 2
2.5ptsDaniel Fernehough Sport City
1.5 John Kent Birkenhead NE
1 Steven Burke Sport City
1 Craig Drake ABC Centreville
1 Albert Zwolinsky Y Schlapp
1 Adrian Smith Bury Clarion
0.5 Gary Brown Weaver Valley
EVENT 4 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 3
2ptsBen Swift Sheffield Ph
2 Tom Murray Batley CC
1 Andrew Nightingale James Hay RT
0.5 Mark McNally Liverpool Century
0.5 Jason Kenny Sport City
0.5 Matthew Wood Scunthorpe Poly
0.5 Peter Williams Ellan Vanin
0.5 Robbie Duncan Manchester Whls
0.5 Nick Smith Nova CC
0.5 Paul Ray Ribble Valley
EVENT 5 2000 METERS TAM PURSUIT
Home Straight Time 2.25.11 Back Straight Time 2.25.74
Eddy Taylor Joss Bentley
Geoff Chaplin Bob Duckworth
James Cruikshank Steven Burke
Tom Diggle Christian Lyte
EVENT 6 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 1
1 Simon Coley Eastlands Velo
2 Nathan Burke Eastlands Velo
3 Katie Fernehough Eastlands Velo
EVENT 6 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 2
1 Josh Hargreaves Eastlands Velo
2 Alex Dowdy Eastlands Velo
3 Lee Skade Eastlands Velo
EVENT 7 SENIOR DEVIL Group 1
1 Tom Diggle Southport RC
2 Lewis Hart Sport City
3 Josh Bentley Liverpool Century
EVENT 7 SENIOR DEVIL Group 2
1 Steven Burke Sport City
2 Daniel Fernehough Sport City
3 Adrian Smith Bury Clarion
EVENT 7 SENIOR DEVIL Group 3
1 Andrew NightingaleJames Hay RT
2 Ben Swift Sheffield Ph
3 Matthew Wood Scunthorpe Poly
EVENT 8 YOUTH ITALIAN PURSUIT
Home Straight Time 1.49 Back Straight Time 1.45
Simon Winston Jake Bryan
Simon Coley Nathan Burke
Katie Fernehough Alex Dowdy
Sam Hodges Josh Hargreaves
Lee Skade
EVENT 9 SENIOR 20 LAP POINTS Group 1
1 Tom Diggle Southport RC
2 James Cruikshank Sport City
3 Christian Lyte Eastlands Velo
EVENT 9 SENIOR 30 LAP POINTS Group 2
1 John Kent Birkenhead NE
2 Steven Burke Sport City
3 Jonathan Kennedy T Chevin
EVENT 9 SENIOR 50 LAP POINTS Group 3
1 Andrew NightingaleJames Hay RT
2 Tom Murray Batley CC
3 Matthew Wood Scunthorpe Poly

Your ACT news/race reports are very welcome
email to : azw@blueyonder.co.uk

Disclaimer: These results are reproduced in good faith. Any errors are due to OCR software recognition and me missing any obvious errors. If you spot any errors please email me at albertz@blueyonder.co.uk and I will correct them.
Full results will generally be about 10 days after the event.

0

Velodrome Home Page

Navigation bar if you are lost

Racing Home Page